No edit summary |
|||
Line 25: | Line 25: | ||
==Frame Data== | ==Frame Data== | ||
{| border="1em" cellspacing="0" width="100%" style="border: 1px solid #999; background: #F2F2F2;" | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | cancel | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
! align="center" | move Name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | blockstun | |||
! align="center" | hitstun | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | ability | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
| align="center" | close LP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | +7 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HP | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 110 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close LK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2*2 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 60*60 | |||
| align="center" | 50*50 | |||
| align="center" | 40*40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS*- | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | close HK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 2*3 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 22*21 | |||
| align="center" | 40*110 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 60*20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S*- | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | +6 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MP | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HP | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far LK | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far MK | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | far HK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 2*3 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 22*21 | |||
| align="center" | 40*110 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 60*20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S*- | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LP | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 9 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HP | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | +4 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch LK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | +6 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 30 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | -4 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | crouch HK | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up LP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up MP | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up HP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up LK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up MK | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump up HK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 130 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward LP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward MP | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward HP | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward LK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 6 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 8 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | jump forward HK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 4 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+HP | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | H | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+LK | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 50 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | L | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+HK | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | +3 | |||
| align="center" | 17 | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | SpS | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Fake Kick | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 16 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | level1 FA | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | -21 | |||
| align="center" | -21 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 15 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | level2 FA | |||
| align="center" | 17+13 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | -15 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 21 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 90 | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | level3 FA | |||
| align="center" | 58 | |||
| align="center" | 1 | |||
| align="center" | 35 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 150 | |||
| align="center" | 200 | |||
| align="center" | 60 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | F+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 160 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 0.9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | B+LP+LK | |||
| align="center" | 3 | |||
| align="center" | 2 | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140 | |||
| align="center" | 120 | |||
| align="center" | 40 | |||
| align="center" | 0.9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Shot P | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 39 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | +2 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 20/20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Shot P EX | |||
| align="center" | 11 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 39 | |||
| align="center" | +1 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 80*70 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Shot K | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 44 | |||
| align="center" | -6 | |||
| align="center" | -2 | |||
| align="center" | 18 | |||
| align="center" | 22 | |||
| align="center" | 70 | |||
| align="center" | 100 | |||
| align="center" | 10/20 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Shot K EX | |||
| align="center" | 12 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 44 | |||
| align="center" | -3 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 13 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 80*70 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Uppercut LP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 31+16 | |||
| align="center" | -31 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 140[80] | |||
| align="center" | 200[100] | |||
| align="center" | 30/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Uppercut MP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 31+16 | |||
| align="center" | -33 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 150[80] | |||
| align="center" | 200[100] | |||
| align="center" | 30/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Uppercut HP | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 10 | |||
| align="center" | 29+16 | |||
| align="center" | -34 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 170[80] | |||
| align="center" | 200[100] | |||
| align="center" | 30/40 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Uppercut EX | |||
| align="center" | 5 | |||
| align="center" | 5*2x4 | |||
| align="center" | 30+17 | |||
| align="center" | -39 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 120*20x4 | |||
| align="center" | 150*20x4 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Knee LK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2*12 | |||
| align="center" | 3+13 | |||
| align="center" | -7 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24*- | |||
| align="center" | 30*90 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 20/16x2 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Knee MK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2*14 | |||
| align="center" | 3+13 | |||
| align="center" | -9 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24*- | |||
| align="center" | 40*100 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 20/16x2 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Knee HK | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 2*12 | |||
| align="center" | 8+13 | |||
| align="center" | -12 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24*- | |||
| align="center" | 50*110 | |||
| align="center" | 100*100 | |||
| align="center" | 20/16x2 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Tiger Knee EX | |||
| align="center" | 7 | |||
| align="center" | 3*6*6 | |||
| align="center" | 3+13 | |||
| align="center" | -1 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | 24*-*1 | |||
| align="center" | 100*40*40 | |||
| align="center" | 100*50*50 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | S | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Super Combo | |||
| align="center" | 1+1 | |||
| align="center" | 3(1)3(2)3(16)2(1)3(1)2(1)2 | |||
| align="center" | ??? | |||
| align="center" | -45 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 50x7 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
| align="center" | Ultra Combo | |||
| align="center" | 1+9 | |||
| align="center" | 5x4(12)3(2)3*10 | |||
| align="center" | 15+36 | |||
| align="center" | -48 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 20 | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | 30x7*30x6 | |||
| align="center" | 0 | |||
| align="center" | 0/0 | |||
| align="center" | HL | |||
| align="center" | - | |||
| align="center" | - | |||
|- | |||
! align="center" | move name | |||
! align="center" | startup | |||
! align="center" | active | |||
! align="center" | recovery | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frame | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | frames of | |||
! align="center" | damage | |||
! align="center" | stun | |||
! align="center" | super meter | |||
! align="center" | block | |||
! align="center" | cancel | |||
! align="center" | comments | |||
|- | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | adv.blk | |||
! align="center" | adv.hit | |||
! align="center" | blockstun | |||
! align="center" | hitstun | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | gain | |||
! align="center" | | |||
! align="center" | ability | |||
! align="center" | | |||
|- | |||
<br><br> | <br><br> | ||
{{Street Fighter IV}} | {{Street Fighter IV}} |
Revision as of 03:44, 9 November 2008
Introduction
Move Analysis
Normal Moves
Normal Throws
Command Normals
Focus / Saving Attack
Special Moves
Super Move
Ultra Move
The Basics
Combos
Strategy
Matchups
Frame Data
frame | frame | frames of | frames of | super meter | cancel | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
move Name | startup | active | recovery | adv.blk | adv.hit | blockstun | hitstun | damage | stun | gain | block | ability | comments |
close LP | 6 | 3 | 4 | +4 | +7 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
close MP | 7 | 4 | 11 | -1 | +2 | 13 | 16 | 100 | 100 | 40 | HL | SpS | - |
close HP | 10 | 3 | 15 | 0 | +4 | 17 | 21 | 110 | 200 | 60 | HL | - | - |
close LK | 5 | 3 | 9 | -1 | +2 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
close MK | 7 | 2*2 | 12 | 0 | +3 | 13 | 16 | 60*60 | 50*50 | 40*40 | HL | SpS*- | - |
close HK | 5 | 2*3 | 18 | -3 | +1 | 17 | 22*21 | 40*110 | 100*100 | 60*20 | HL | S*- | - |
far LP | 5 | 3 | 5 | +3 | +6 | 10 | 13 | 40 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
far MP | 10 | 4 | 9 | +1 | +4 | 13 | 16 | 100 | 100 | 40 | HL | - | - |
far HP | 10 | 3 | 15 | 0 | +4 | 17 | 21 | 140 | 200 | 60 | HL | - | - |
far LK | 6 | 3 | 9 | -1 | +2 | 10 | 13 | 50 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
far MK | 9 | 3 | 11 | 0 | +3 | 13 | 16 | 100 | 100 | 40 | HL | - | - |
far HK | 5 | 2*3 | 18 | -3 | +1 | 17 | 22*21 | 40*110 | 100*100 | 60*20 | HL | S*- | - |
crouch LP | 3 | 2 | 9 | 0 | +3 | 10 | 13 | 30 | 50 | 20 | HL | SpS | - |
crouch MP | 5 | 3 | 10 | +1 | +4 | 13 | 16 | 90 | 100 | 40 | HL | SpS | - |
crouch HP | 8 | 3 | 15 | 0 | +4 | 17 | 21 | 130 | 200 | 60 | HL | - | - |
crouch LK | 5 | 3 | 5 | +3 | +6 | 10 | 13 | 30 | 50 | 20 | L | SpS | - |
crouch MK | 7 | 3 | 15 | -4 | -1 | 13 | 16 | 90 | 100 | 40 | L | SpS | - |
crouch HK | 8 | 3 | 21 | -6 | - | 17 | - | 130 | 200 | 60 | L | - | - |
jump up LP | 5 | 12 | - | - | - | 8 | 11 | 50 | 50 | 20 | H | - | - |
jump up MP | 6 | 4 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump up HP | 7 | 5 | - | - | - | 15 | 18 | 140 | 200 | 60 | H | - | - |
jump up LK | 7 | 7 | - | - | - | 8 | 11 | 50 | 50 | 20 | H | - | - |
jump up MK | 5 | 6 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump up HK | 7 | 6 | - | - | - | 15 | 18 | 130 | 200 | 60 | H | - | - |
jump forward LP | 7 | 7 | - | - | - | 8 | 11 | 50 | 50 | 20 | H | - | - |
jump forward MP | 10 | 16 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump forward HP | 7 | 5 | - | - | - | 15 | 18 | 140 | 200 | 60 | H | - | - |
jump forward LK | 7 | 6 | - | - | - | 8 | 11 | 50 | 50 | 20 | H | - | - |
jump forward MK | 7 | 11 | - | - | - | 11 | 15 | 90 | 100 | 40 | H | - | - |
jump forward HK | 7 | 4 | - | - | - | 15 | 18 | 120 | 200 | 60 | H | - | - |
F+HP | 20 | 5 | 16 | -3 | +2 | 17 | 22 | 100 | 150 | 60 | H | - | - |
F+LK | 16 | 3 | 16 | -1 | +3 | 17 | 21 | 50 | 50 | 20 | L | SpS | - |
F+HK | 13 | 3 | 16 | -1 | +3 | 17 | 21 | 140 | 200 | 60 | HL | SpS | - |
Fake Kick | - | - | 16 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
level1 FA | 21 | 2 | 35 | -21 | -21 | 15 | 15 | 60 | 100 | 20 | HL | - | - |
level2 FA | 17+13 | 2 | 35 | -15 | - | 21 | - | 90 | 150 | 40 | HL | - | - |
level3 FA | 58 | 1 | 35 | - | - | - | - | 150 | 200 | 60 | - | - | - |
F+LP+LK | 3 | 2 | 20 | - | - | - | - | 140 | 160 | 40 | 0.9 | - | - |
B+LP+LK | 3 | 2 | 20 | - | - | - | - | 140 | 120 | 40 | 0.9 | - | - |
Tiger Shot P | 11 | - | 39 | -2 | +2 | 18 | 22 | 70 | 100 | 20/20 | HL | S | - |
Tiger Shot P EX | 11 | - | 39 | +1 | - | 13 | - | 80*70 | 100*100 | 0/0 | HL | S | - |
Tiger Shot K | 12 | - | 44 | -6 | -2 | 18 | 22 | 70 | 100 | 10/20 | HL | S | - |
Tiger Shot K EX | 12 | - | 44 | -3 | - | 13 | - | 80*70 | 100*100 | 0/0 | HL | S | - |
Tiger Uppercut LP | 5 | 5 | 31+16 | -31 | - | 20 | - | 140[80] | 200[100] | 30/40 | HL | S | - |
Tiger Uppercut MP | 5 | 7 | 31+16 | -33 | - | 20 | - | 150[80] | 200[100] | 30/40 | HL | S | - |
Tiger Uppercut HP | 5 | 10 | 29+16 | -34 | - | 20 | - | 170[80] | 200[100] | 30/40 | HL | S | - |
Tiger Uppercut EX | 5 | 5*2x4 | 30+17 | -39 | - | 20 | - | 120*20x4 | 150*20x4 | 0/0 | HL | S | - |
Tiger Knee LK | 7 | 2*12 | 3+13 | -7 | - | 20 | 24*- | 30*90 | 100*100 | 20/16x2 | HL | S | - |
Tiger Knee MK | 7 | 2*14 | 3+13 | -9 | - | 20 | 24*- | 40*100 | 100*100 | 20/16x2 | HL | S | - |
Tiger Knee HK | 7 | 2*12 | 8+13 | -12 | - | 20 | 24*- | 50*110 | 100*100 | 20/16x2 | HL | S | - |
Tiger Knee EX | 7 | 3*6*6 | 3+13 | -1 | - | 20 | 24*-*1 | 100*40*40 | 100*50*50 | 0/0 | HL | S | - |
Super Combo | 1+1 | 3(1)3(2)3(16)2(1)3(1)2(1)2 | ??? | -45 | - | 20 | - | 50x7 | 0 | 0/0 | HL | - | - |
Ultra Combo | 1+9 | 5x4(12)3(2)3*10 | 15+36 | -48 | - | 20 | - | 30x7*30x6 | 0 | 0/0 | HL | - | - |
move name | startup | active | recovery | frame | frame | frames of | frames of | damage | stun | super meter | block | cancel | comments |
adv.blk | adv.hit | blockstun | hitstun | gain | ability |
Arcade characters | Abel • Akuma • Balrog • Blanka • C. Viper • Chun-Li • Dhalsim • E. Honda • El Fuerte Guile • Ken • M. Bison • Rufus • Ryu • Sagat • Vega • Zangief | |
---|---|---|
Console characters | Cammy • Dan • Fei Long • Gen • Gouken • Rose • Sakura • Seth |